АБОРТИ, ПОЛОГИ ТА ІНФЕКЦІЇ, ЩО ПЕРЕДАЮТЬСЯ СТАТЕВИМ ШЛЯХОМ У ДІВЧАТ ТА ДІВЧАТ-ПІДЛІТКІВ, ЯК ПРОБЛЕМА СИСТЕМИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.32782/2077-6594.2.1.2021.235359Ключові слова:
дівчата, дівчата-підлітки, аборти, пологи, інфекції, що передаються статевим шляхом, системи громадського здоров’я, проблемаАнотація
Мета роботи: дослідити рівень абортів, пологів та інфекцій, що передаються статевим шляхом серед дівчат віком 10-14 років та дівчат-підлітків (15-17 років) України в динаміці 2015-2019 років.
Матеріали та методи. Матеріалами дослідження стали дані галузевої статистичної звітності України за період 2015-2019 років. При проведені дослідження використано статистичний метод та метод структурно-логічного аналізу.
Результати. Результати проведеного дослідження вказують на те, що частина дівчат віком 10-14 років та дівчат-підлітків віком 15-17 років починають раннє статеве життя та мають небезпечну статеву поведінку по відношенню до попередження небажаної вагітності та захворювання на ІПСШ. На це вказує, на зважаючи на зменшення показників за роки дослідження, високий рівень абортів та захворювань на інфекції, що передаються статевим шляхом. Також зареєстровано високий рівень пологів у дівчат-підлітків: 6,03 на 1000 дівчат-підлітків віком 15-17 років життя.
Висновки. Вказана ситуація потребує від системи громадського здоров’я комплексної цілеспрямованої роботи серед підлітків з формування у них мотивованої поведінки утримання від раннього початку статевого життя та формування безпечної поведінки та навичок з безпечної поведінки з попередження небажаної вагітності та профілактики інфекціями, що передаються статевим шляхом. Така робота має проводиться як на рівні сім’ї, навчального закладу , де вони навчаються так і в неформальних колективах підлітків використовуючи метод «Рівний рівному».
Посилання
Регіональний Європейський офіс ВООЗ. Регіональна стратегія ВООЗ з сексуального та репродуктивного здоров'я. – Копенгаген: Всесвітня організація охорони здоров'я. – Листопад, 2001.
Всесвітня Організація Охорони Здоров'я. Керівництво з показників репродуктивного здоров'я: як їх здобувати, інтерпретувати та аналізувати з метою глобального моніторингу. – Женева: Всесвітня Організація Охорони Здоров'я, 2006, 13.
Фонд народонаселення ООН. "Підтримуючи сузір’я репродуктивних прав". Питання, що стосуються населення: права людини. 27 жовтня 2008 року [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.unfpa.org/rights/rights.htm.
Здоровье-21. Основы политики достижения здоровья для всех в Европейском регионе ВОЗ / Европ. региональное бюро ВОЗ. – Копенгаген, 1999. – 243 с. – (Европейская серия по достижению здоровья для всех, № 6).
Стратегия в области репродуктивного здоровья в целях ускорения прогресса в направлении достижения международных целей и задач в области развития. Женева, Всемирная организация здравоохранения, 2004 год. (Документ No. WHO/RHR/04.8).
Bott S et al. Eds. Towards adulthood: exploring the sexual and reproductive health of adolescents in South Asia. Geneva, World Health Organization, 2003.
Pregnant adolescents: delivering on global promises of hope. Geneva, World Health Organization, 2006.