ВПЛИВ СМІТТЄЗВАЛИЩ НА ЗАХВОРЮВАНІСТЬ ТА РІВЕНЬ ПОШИРЕНОСТІ ЗАХВОРЮВАНЬ СЕРЕД СІЛЬСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2077-6594.1.2020.196419Ключові слова:
сміттєзвалища, сільське населення, захворюваність, поширеність хвороб, вплив, показникиАнотація
Мета дослідження – вивчити вплив сміттєзвалищ захворюваність та поширеність хвороб серед сільського населення.
Матеріали та методи. Дослідження було проведено у сільськогосподарському Міжгірському районі Закарпатської області, на території якого діє сертифіковане сміттєзвалище у селищі Тишне та 64 незареєстрованих сміттєзвалища. Було проведено візуальну інспекцію сертифікованого сміттєзвалища у селищі Тишне та вивчено хімічний склад ґрунту. З метою визначення впливу сміттєзвалищ на здоров’я населення району було застосовано статистичні показники, а також проведено порівняння між показниками захворюваності і поширеності хвороби серед сільського населення Міжгірського району та Закарпатської області в основних категоріях хвороб за період 2015–2017 років.
Результати та обговорення. В ході дослідження було виявлено наявність негативного впливу на швидкість поширення захворювання серед сільського населення і поширеність захворюваності в певних категоріях захворювань. Таким чином, наявність сміттєзвалищ сприяє підвищенню рівня захворюваності на хворобу в наступних категоріях: нервової системи, деяких інфекційних і паразитарних захворюваннях, ендокринної системи, харчових і метаболічних розладів, травм, отруєнь і деяких інших зовнішніх чинників, захворювань крові та кровотворних органів та індивідуальних розладів, пов’язаних з імунним механізмом. Також наявність сміттєзвалищ негативно впливає на поширеність захворювань в наступних категоріях: нервова система, захворювання крові і кровотворних органів і певні розлади, пов’язані з імунним механізмом, травмами, отруєнням і деякими іншими зовнішніми чинниками, захворювань сечостатевої системи та деяких інфекційних і паразитарних захворювань.
Посилання
Myhota I.V. Problemy utylizaciji ta zneshkodgennya tverdyh pobutovyh vidhodiv i vdoskonalennya sposobiv jih vyrishennya. Ecologiya i pryrodokorystuvannya. 2008; 11: 94-102.
Cherep O.M., Vinnichenko V.N. Problema tverdyh bytovyh othodov: kompleksnyj podhod. Ekolajn, Ecologia. 1996; 43.
Ecologija zhyttja [Electronnyj resurs]. – Rezhym dostupu: http://www.ecolive.com.ua.
Ohlyad rezultatyvnosti pravoohoronnojі dijalnosti: Ukrajina. Serija ohlyadiv pravoohoronnojі dijalnosti. №6. Publikaciji Organizaciji Objednanyh Natsij. New York, Zheneva. 2000; 132.
Natsionalna dopovid’ pro stan navkolyshnjogo pryrodnoho seredovyshja v Ukrajini u 2006 rotsi. K.: Vyd-vo Rajevs’koho. 2007; 164.
Arkhipova G.I., Galushka Y.O. Vplyv zvalysch pobutovyh vidhodiv na zdorovja ljudej. Visnyk NAU. 2009; 3: 217-219.
Moroz O. Economichni aspekty vyrishennya ecolohichnyh problem utilizaciji tverdyh pobutovyh vidhodiv. Moroz O., Svetukh A., Svetukh O. Monogr. Vinnytsja. UNIVERSUM. 2003; p. 110.
Bondarja O.I. Upravlinnya vidhodamy: Vitchiznjanyj ta zakordonnyj dosvid: posibnyk. Za red. Bondarja O.I. Ajva Plus LTD; 2008: p. 196.
Khilchevskyj V.K., Zabokrytska M.R., Kravchynskyj R.L. Ecolohichna standartyzacija ta zapobigannja vplyvu vidhodiv na dovkillya: К.: «Kyjivskyj Universytet». 2016; p.192.