МЕДИКО-СОЦІОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СЕРЕД НАСЕЛЕННЯ ОБ’ЄДНАНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ ВЛАСНОГО ЗДОРОВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.24144/2077-6594.3.2019.191631Ключові слова:
профілактика захворювань, хронічні неінфекційні захворювання, охорона здоров’я населення, інформаційно-комунікаційні технологіїАнотація
Мета – проаналізувати відношення населення об’єднаних територіальних громад до збереження власного здоров’я, профілактики неінфекційних захворювань та пріоритетних питань в охороні здоров’я громади.
Матеріали та методи. Форма дослідження – опитування за допомогою закритої анкети. Дослідження проводилося за спеціально розробленою трирівневою пропорційною вибіркою, яка розраховувалась з врахуванням територіальних і соціально-демографічних показників. Всього за пропорційною вибіркою було опитано 1125 респондентів. Теоретична похибка вибірки становить 3%. Обробка анкет велася за допомогою програми «ОСA».
Результати. Дослідження показало, що лише половина опитаних жителів об’єднаних територіальних громад позитивно оцінюють свій стан здоров’я, а майже 57% населення зазначають, що в основному не піклуються про власне здоров’я. 78% опитаних відповідальність за своє здоров’я покладають на зовнішні, незалежні від них чинники і тільки 21,8% згодні, що їх здоров’я залежить від способу життя. Більш того, респонденти не відносять до пріорітетних такі проблеми охорони здоров’я як виховання та дотримання здорового способу життя, боротьбу зі шкідливими звичками і відмічають їх лише на рівні 6%. Кожен другий респондент вказав, що має хронічні захворювання, серед яких перше місце займають серцево-судинні. Проте тільки 31% відповіли, що контролюють свій артеріальний тиск.
Висновки. Ефективна профілактика хронічних неінфекційних хвороб базується на виявленні та усуненні факторів ризику розвитку захворювань, а також формуванні активного суспільства. Відтак, актуальним є питання розробки і впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій для дистанційного зв’язку пацієнта із надавачем медичних послуг на рівні первинної ланки охорони здоров’я, що дасть можливість покращити динамічне спостереження та підвищити відповідальність населення за власне здоров’я.
Посилання
“Здоров’я-2020”: Основи Європейської стратегії у підтримку дій всієї держави і суспільства в інтересах здоров’я і благополуччя. – Копенгаген : ЄРБ ВООЗ, 2012.
Загальна теорія здоров’я та здоров’язбереження : колективна монографія / за заг. ред. проф. Ю. Д. Бойчука. – Харків: Вид. Рожко С. Г., 2017. – 488 с.
Факторы риска. Вопросы здравоохранения // Всемирная организация здравоохранения / URL: http://www.who.int/topics/risk_factors/ru/ (дата звернення: 20.07.2017).
Здоровый образ жизни и профилактика заболеваний / Под ред. Ющука Н.Д., Маева И.В., Гуревича К.Г. – М. : Изд-во «Перо», 2012. – 659 с., c. 63.
Здоровый образ жизни и профилактика заболеваний / Под ред. Ющука Н.Д., Маева И.В., Гуревича К.Г. – М. : Изд-во «Перо», 2012. – 659 с., с. 60–61.
Матеріали колегії управління охорони здоров’я Сумської державної адміністрації від 11.07.2019 року «Аналіз діяльності галузі охорони здоров’я Сумського району за І півріччя 2019 року».