РОЛЬ БАТЬКІВ В ПРОЦЕСІ КОМПЛЕКСНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЙНОЇ ДОПОМОГИ ДІТЯМ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Анотація
Мета роботи: на основі теоретичного аналізу даних про реабілітаційну роботу з дітьми-інвалідами проаналізувати структуру реабілітаційної системи та встановити роль та функцію батьків дітей-інвалідів у комплексній реабілітації.
Матеріали та методи. У роботі використано дані із наукових досліджень та оглядів,зокрема ВООЗ,присвячених питанням комплексної реабілітації дітей з інвалідністю та аспектам пов’язним з нею. У ході виконання роботи застосовано інформаційно-аналітичний метод.
Результати. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, "реабілітація" [людей з обмеженими можливостями] – це процес, націлений на надання їм можливості досягти і підтримувати їх оптимальні фізичні, сенсорні, інтелектуальні, психологічні та соціальні функціональні рівні. Реабілітація надає інвалідам інструменти, необхідні їм для досягнення незалежності та самовизначення ". Висновки. Основний акцент при вирішенні проблем дітей-інвалідів зміщується в бік реабілітації, сенс якої полягає в комплексному багатопрофільному підході до пристосування (відновленню) здібностей дитини до побутової, суспільної, а в майбутньому і професійної діяльності з урахуванням рівня його фізичного, психологічного та соціального потенціалу стосовно до особливостям мікро- і макросоціального оточення. Кінцевою метою комплексної багатопрофільної реабілітації є надання дитині з анатомічними дефектами, функціональними порушеннями, соціальними відхиленнями можливості щодо незалежної і повноцінної життєдіяльності. Поставлений на перше місце взаємозв’язок «батьки-дитина», як один із основних факторів реабілітаційної програми доказує,що в центрі уваги поряд із спеціалістами повинні знаходитися саме батьки та «екологія» в сім’ї. Отже,у центрі мультидисциплінарного підходу реабілітації дітей з інвалідністю головна роль належить батькам,за участю яких процес реабілітації є якіснішим, успішнішим та ефективнішим.
Посилання
Насінник О., Глузман С., Кравченко Р., Кузнецов В., Коротупенко Л., Шумлянський В., Юрєва Л. - Вісник асоціації психіатрів України,2007,№1-2 (36-37). - с. 240-241.
Ehrich JHH, Kerbl R, Pettoello-Mantovani M, Lenton S. Opening the debate on pediatric subspecialties and specialist centers: opportunities for better care or risks of care fragmentation? J Pediatr 2015;167:1177-8. 22.
Oepen J. Rehabilitation fur Kinder und Jugendliche. In: Bode H, € Strassburg HM, Hollmann H, eds. Sozialpaediatrie in der Praxis. Munich, Germany: Elsevier; 2013. p. 531-50.
Sperl W, Nemeth C, Fueloep G, Koller I, Vavrik K, Bernert G, et al. Rehabilitation fur Kinder und Jugendliche in Oesterreich. Stand der Dinge und ein Blick uber die Grenzen. Monatsschr Kinderheilkd 2011; 159:618-26.
The World Report on Disability. WHO, World Bank. P 30. http://www.who.int/disabilities/world_report/ 2011/report.pdf.
UNICEF Fact Sheet: A summary of the rights under the Convention of the Rights of the Child. http://www.unicef.org/crc/files/Rights_overview.pdf. Accessed December 12, 2015.
UNICEF Convention on the Rights of the Child. http://www.unicef.org/ crc/. Accessed December 12, 2015.
Whitney R, Hilton CL. Intervention effectiveness for children and youth. Am J Occup Ther 2013;67:e154-65.
World Health Organization. Health topics: rehabilitation. http://www. who.int/topics/rehabilitation/en/. Accessed December 12, 2015.
World Health Organization. http://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/disability-and-health. January 16,2018.