ГЕНДЕРНІ ПІДХОДИ У ПИТАННЯХ РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВ’Я
Ключові слова:
репродуктивне здоров’я, чоловіки, жінки, гендерна рівністьАнотація
Мета дослідження полягає у вивченні забезпечення гендерної рівності в охороні репродуктивного здоров’я та аналізі окремих показників репродуктивного здоров’я чоловіків та жінок.
Об’єктом дослідження стали показники репродуктивного здоров’я та нормативно-правова база з питань репродуктивного здоров’я. В дослідженні використані бібліосемантичний та статистичний методи.
Результати та їх обговорення: Сучасний стан репродуктивного здоров’я та сексуального чоловіків та жінок характеризується наявністю низки проблем. Серед яких провідні позиції займають захворювання сечостатевої сфери жінок та чоловіків, інфекції, що передаються статевим шляхом, аборти у жінок, безпліддя, тощо.
Впродовж 2013-2017 рр. серед жінок 18-ти років і старше спостерігалось зниження рівнів захворюваності та поширеності гінекологічних хвороб, за винятком ендометріозу та розладів менструацій, приріст яких склав 14,29% та 3,48% відповідно. У чоловіків спостерігалось зменшення захворюваності та поширеності хвороб передміхурової залози, в тому числі гіперплазія передміхурової залози. Наразі рівні захворюваності знизились на 8,75% та 9,46% відповідно, а поширеності – на 2,7% та 3,53% відповідно.
Безпліддя є індикатором репродуктивного здоров’я та діяльності системи охорони здоров’я. У жінок воно реєструється в 4-4,5 рази частіше, ніж у чоловіків.
Реалізація репродуктивних прав жінок і чоловіків полягає у забезпеченні їм державою вільного доступу до послуг охорони репродуктивного та сексуального здоров’я, а також планування сім’ї. В той же час практично існує перевага в можливостях у жінок, що полягає у розвиненій структурі галузі, наявності низки цільових національних та міжнародних програм з питань збереження репродуктивного здоров’я, тощо. Існують прогалини у вітчизняній нормативно-правовій базі щодо питань чоловічого репродуктивного та сексуального здоров’я; недосконала мережа закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання послуг охорони здоров’я та головне відсутність фахівця з питань репродуктивного здоров’я чоловіків.
Висновки. В національному законодавстві та галузевих програмах охорони здоров’я питання репродуктивного здоров’я розглядаються через призму потреб жіночої статі. Тоді як чоловічі проблеми в них не враховані, не дивлячись на те, що чоловіки є рівноправними учасниками репродуктивного процесу. В ході дослідження виявлено недосконалість організації послуг з питань репродуктивного здоров’я для чоловіків, що полягає у відсутності профільних фахівців (лікарів-андрологів) та спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів.
Посилання
Національна програма «Репродуктивне здоров’я 2001–2005». Електронний ресурс: http://zakon.rada.gov.ua- Назва з екрану.
Указ Президента України Про національну програму «Репродуктивне здоров’я 2001–2005». Електронний ресурс: http://zakon.rada.gov.ua- Назва з екрану
Постанова КМУ № 1849 від 27.12.2006р. Про затвердження Державної програми "Репродуктивне здоров’я нації" на період до 2015 року. Електронний ресурс: https://zakon4.rada.gov.ua- Назва з екрану
The health and well-being of men in the WHO European Region: better health througha gender approach (2018). Електронний ресурс: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0007/380716/mhr-report-eng.pdf?ua=1^ Назва з екрану.
Г.М. Бондаренко, Г.І. Мавров, Т.В. Осінська, Ю.В. Щербакова, І.М. Нікітенко, С.В. Унучко, В.Б. Чирва, С.В. Тесленко, Л.І. Барсукова. Особливості розповсюдження інфекцій, що передаються статевим шляхом, з урахуванням впливу ВІЛ-інфекції в Україні // Дерматологія та венерологія. – 2017. № 1 (75). – с. 8-14
Р.О. Моісеєнко, С.Є. Мокрецов, О.О. Дудіна, Н.П. Кризина. Репродуктивне здоров’я населення україни як основний критерій ефективності соціально-економічної політики держави // Україна. Здоров’я нації. 2012. – № 2 (22).– с. 86-91.
Наказ МОЗ від 15.07.2011 року №417 «Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні». Електронний ресурс: http://old.moz.gov.ua/ua/portal/dn_20110715_417.html- назва з екрану
Практическая андрология /С. Ю. Калинченко, И. А. Тюзиков.– м. Практическая медицина. –2009.–399 с.
Наказ МОЗ від 27.11.1992 N 171 «Про удосконалення сексологічної та андрологічної допомоги населенню України Електронний ресурс: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0171282-92- Назва з екрану.