Ризик для здоров'я населення Дніпропетровської області від забруднення атмосферного повітря важкими металами

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2786-7684/2024-1-24

Ключові слова:

забруднення, атмосферне повітря, промислові міста, здоров’я, важкі метали, вплив, ризик неканцерогенний, канцерогенний

Анотація

Вступ. Забруднення атмосферного повітря хімічної природи, у тому числі важкими металами, є однією з найбільших екологічних небезпек для громадського здоров’я. Мета дослідження. Визначення впливу забрудненого важкими металами атмосферного повітря промислових міст Дніпропетровської області на здоров’я населення за показниками канцерогенного і неканцерогенного ризиків. Матеріали та методи. Дослідження проведено з використанням методів системного підходу, бібліосемантичного, аналітичного, медико-статистичного. Результати. Середньорічні концентрації важких металів у атмосферному повітрі промислових міст Дніпропетровської області за 10-річний період дослідження не перевищували ГДКс.д. та характеризувалися певними просторово-часовими особливостями. У той же час, оцінка ризику розвитку неканцерогенних ефектів за інгаляційного впливу важких металів на організм людини свідчить, що загальний індекс небезпеки у м. Кам'янське є високим, у м. Дніпро – насторожуючим, у м. Кривий Ріг – допустимим. При цьому існуючий рівень забруднення повітряного середовища досліджуваних міст канцерогенними речовинами з групи важких металів не може вважатись безпечним й обумовлює певний ризик для здоров’я їх мешканців. Така ситуація певним чином зумовлена невідповідністю окремих гігієнічних регламентів міжнародним стандартам та зумовлює необхідність їх перегляду, а також зміни підходів при визначенні небезпеки для здоров’я людей від забруднення атмосферного повітря з використанням методології розрахунку показників неканцерогенного та канцерогенного ризику відповідно до міжнародних рекомендацій. Висновки. Отримані результати свідчать про існування ризику розвитку неканцерогенних та канцерогенних ефектів у населення промислових міст від впливу важких металів атмосферного повітря. Така ситуація потребує динамічного і постійного контролю, розробки і проведення планових оздоровчих заходів з їх мінімізації, а у окремих промислових містах – впровадження термінових комплексних заходів щодо його зниження.

Посилання

Наказ МОЗ України № 52 від 14.01.2020 року «Про затвердження гігієнічних регламентів допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць».

Наказ МОЗ України від 18.10.2023 № 1811 «Про затвердження Методичних рекомендацій «Оцінка канцерогенного та неканцерогенного ризику для здоров’я населення від хімічного забруднення атмосферного повітря».

Турос О.І., Маремуха Т.П., Петросян А.А., Брезіцька Н.В. Дослідження забруднення атмосферного повітря зваженими частинками пилу (РМ10 та РМ2,5) у м. Києві. Довкілля та здоров’я. 2018. № 4(89). С. 36–39.

Черниченко І.О., Литвиченко О.М., Бабій В.Ф., Кондратенко О.Є., Главачек Д.О. Хімічні канцерогени у навколишньому середовищі України: ризик для населення, шляхи попередження, удосконалення гігієнічного регламентування. Довкілля та здоров’я. 2023. № 3 (108). С. 4–11.

Balali-Mood М., Naseri К., Tahergorabi Z., Khazdair M.R., Sadeghi М. Toxic mechanisms of five heavy metals: mercury, lead, chromium, cadmium, and arsenic. Front Pharmacol. 2021. N. 12. 643972.

El Ati-Hellal M., Hellal F. Heavy metals in the environment and health impact. Environmental Health. 2021. URL: http://dx.doi.org/10.5772/intechopen.97204

IARC. URL: https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_ layman/en/electromagnetic-fields/glossary/ghi/iarc-classification.htm

Onul N.M., Biletska E.М., Stus V.P., Polion M.Yu. The role of lead in the etiopathogenesis of male fertility reduction. Wiadomości Lekarskie. 2018. LXXI, N 6. P. 1155–1160.

US EPA «Guidelines for Carcinogen Risk Assessment». URL: https://www.epa.gov/risk/guidelines-carcinogen-riskassessment.

US EPA «Supplementary Guidance for Conducting Health Risk Assessment of Chemical Mixtures». URL: https://www.epa.gov/risk/guidelines-health-risk-assessment-chemical-mixtures.

World Health Organization. Air pollution. URL: http://www.emro.who.int/ noncommunicable-diseases/publications/air-pollution.html

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-05-31

Номер

Розділ

Статті