Другий закон термодинаміки в стоматології
DOI:
https://doi.org/10.32782/2786-7684/2024-1-30Ключові слова:
стоматологія, фіссура, карієс, пульпіт, пародонтит, термодинаміка, ентропія, біфуркація, кристал, диссипативніАнотація
Вступ. Розвиток зубів – процес складний і тривалий. Починається в ембріональному період і закінчується в 18-20 років. Зуби є похідними слизової оболонки ротової порожнини зародка. Велика частина тканин зуба має мезанхімне походження і лише емаль розвивається з ектодермального епітелію. Мета дослідження. За допомогою термодинамічних законів, проаналізувати причини виникнення карієсу та його ускладнень. Результати досліджень та їх обговорення. Ознаки запалення, які свого часу ввів до медичної практики відомий римський лікар Цельс (Celsus'a), це Calor, Rubor, Tumor, Dolor, Funcio laesa це системні фізичні поняття, тобто фізичні зміни показників стану системи; температури, об’єму, тиску, зміни функції, інакше кажучи зміна параметрів. Відомо, що при підвищення температури тіла людини може виникати пульпіт, ускладнений маргінальним періодонтитом. При таких умовах, де стан захворювання це закон збереження енергії, а нам необхідно вийти за його рамки для того, щоб спробувати проаналізувати і пояснити причину виникнення карієсу та його ускладнень. Вийти за рамки цього закону можна завдяки новій функції, яку ввів Клаузіус, під назвою „ентропія” і позначається буквою S і яка може збільшуватись тільки в результаті незворотних реакцій. А як, що припустити, що карієс зуба виникає при зміні ентропії, де чіткість ентропійного фактору у виникненні карієсу підтверджують періодонтити – смерть тканини, її переродження в путридний розпад з подальшим продовженням запального процесу і можливим видаленням зуба, – незворотні процеси призводять, свого, роду до односторонності часу: позитивний напрямок часу корелює зростанням ентропії. Карієс та його ускладнення – це незворотні процеси Висновки. В поясненні причин виникнення карієсу твердих тканин зубів та його ускладнень важливу роль відіграє ентропія. Діагноз гострого, хронічного запалення пульпи залежить від енропійного фактору. Вибір вектора часу запалення захворювання вказує на точку початку захворювання в системі, яка коливається, а специфічні механізми впливу перед початку захворювання і подальше протікання його залежать від стану системи.
Посилання
Борисенкo А.В. Терапевтична стоматологія: Методи обстеження хворих, карієс, пульпіт, періодонтит, стоматологічні вогнищевозумовлені захворювання. Всеукраїнське спеціалізоване видавництво «Медицина». 2010. № 2. С. 408.
Борисенкo А.В. Терапевтична стоматологія: Захворювання пародонта. Всеукраїнське спеціалізоване видавництво «Медицина». 2008. № 3. С. 616.
Авдєєв С. Г. Лекції з фізики (квантова механіка, статистична фізика, фізика твердого тіла). С. Г. Авдєєв, Т.І. Бабюк НБУВ. 2005. № 1. С. 157.
Кучерук І. М. Загальний курс фізики. Техніка. 2006. № 1 С. 532.
Чолпан П. П. Фізика: Підручник. П.П. Чолпан Вища школа. – 2004. № 1 С. 567.
Фрітьоф К.І. Книга Дао фізики. Дослідження паралелей між сучасною фізикою і східною філософією. КМ-Букс. 2023. № 1. С. 384.