ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ОПАНУВАННЯ VR ВІЙСЬКОВИМИ ПСИХОЛОГАМИ

Автор(и)

  • Кристина Олександрівна Яндола Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба https://orcid.org/0000-0002-1040-5381
  • Віталій Дмитрович Кислий Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба https://orcid.org/0000-0001-7518-0948
  • Олександр Васильович Малєєв Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба https://orcid.org/0009-0003-2194-9020

DOI:

https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2024-4-16

Ключові слова:

віртуальна реальність, військовий психолог, психолого-педагогічні умови, Збройні Сили України, здобувачі освіти

Анотація

Стаття присвячена узагальненню та обґрунтуванню психолого-педагогічних умов опанування віртуальної реальності військовими психологами. Авторами зазначається, що технології віртуальної реальності стають все більш поширеними в різних сферах, включаючи військову психологію. Їх використання дозволяє створювати реалістичні симуляції, які можуть бути використані для підготовки військовослужбовців до бойових дій, їх психологічної реабілітації після травм, задля збереження та підтримки психологічного стану особового складу. В статті акцент робиться на використанні віртуальної реальності як інструменту психологічного розвантаження. На основі аналізу наукової літератури автори виділили такі блоки психолого-педагогічних умов, які сприятимуть опануванню здобувачами освіти технологій віртуальної реальності: мотивація та готовність, знання та навички, методично-технічне забезпечення, організаційно-педагогічні умови, науково-дослідницька діяльність. В статті розкривається зміст та особливості кожного блоку. Для обґрунтування доцільності та ефективності опанування військовими психологами технологій віртуальної реальності авторами використаний метод «квадрат Декарта». Узагальнюючи сучасні здобутки в даній сфері, авторами запропоновані напрями, які повинні бути включені в начальні програми підготовки військових психологів з урахуванням можливостей технологій віртуальної реальності, а саме: експозиційна терапія, когнітивно-поведінкова терапія, релаксація та управління стресом, тренування пам’яті та уваги, відновлення когнітивних функцій, соціальна віртуальна реальність, тренування з надання першої допомоги. В статті також зауважено, що віртуальну реальність не можна розглядати як панацею у боротьбі із фобіями та страхами. Вона є лише альтернативним та допоміжним інструментом в арсеналі військового психолога.

Посилання

Віртуальна реальність: принципи роботи та переваги для навчання. TEACHHUB Незалежна Освітня Корпорація. URL: https://teach-hub.com/virtualna-realnist/ (дата зверення 20.07.2024).

Волошенко В. У Кропивницькому з психологічною реабілітацією допомагатиме віртуальна реальність. Як це працює. Суспільне Кропивницький. URL: https://suspilne.media/kropyvnytskiy/564077-u-kropivnickomu-zpsihologicnou-reabilitacieu-dopomagatime-virtualna-realnist-ak-ce-pracue/ (дата зверення 22.07.2024).

Збірник стандартів психологічної підготовки у Збройних Силах України: метод. посіб. За редакцією генерал-майора В. Клочкова. К.: НДЦ ГП ЗС України, 2023. 337 с.

Іванова Є. Викорисання віртуальної реальності в психоконсультуванні для пацієнів з тривожними розладами. Наукові інновації та передові технології. № 13(27), 2023. С. 965–976.

Індивідуальний підхід та занурення. Як VR-технології застосовують в реабілітації військових. Vector. URL: https://vctr.media/ua/insult-i-ptsr-yak-zastosovuyut-vr-tehnologiyi-v-reabilitacziyi-vijskovyh-210538/ (дата зверення 22.07.2024).

Лікування посттравматичного стресового розладу: огляд кпт втручань на основі доказової медицини О. Мазур та ін. Наукові перспективи. No 9(39). 2023. С. 600–612.

Перспективні напрямки у створенні системи віртуальної реальності для корекції психофізіологічного стану пацієнта Д. Вакуленко та ін. Перспективні технології та прилади. 2022. No 19. С. 27–33.

Пилипенко О. Історія віртуальної реальності з 19-го століття по наші дні. OneBonsai. URL: https://www.imena.ua/blog/the-history-of-virtual-reality/ (дата зверення 21.07.2024).

Роль технологій доповненої та віртуальної реальності у післявоєнному відновленні України. ADVIN. URL: https://www.adv.ua/article/rol-tehnologij-dopovnenoi-ta-virtualnoi-realnosti-u-pislyavoennomu-vidnovlenni-ukraini/(дата зверення 20.07.2024).

Юрін О. У Черкасах використовують VR-шоломи для психологічної реабілітації. Суспільне Черкаси. URL: https://suspilne.media/cherkasy/568359-u-cerkasah-vikoristovuut-vr-solomi-dla-psihologicnoi-reabilitacii/ (дата зверення 22.07.2024).

Virtual Reality, VR. ITenterprise. URL: https://www.it.ua/knowledge-base/technology-innovation/virtualnajarealnost-vr (дата зверення 21.07.2024).

VR для розмінування, реабілітації та культури. Як стартап Aspichi адаптував свої VR-технології до потреб війни. DOU. URL: https://dou.ua/lenta/interviews/aspichi-about-their-vr-projects-and-war/ (дата зверення 21.07.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-24

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 4 ТЕОРІЯ І МЕТОДИКА НАВЧАННЯ