ФОРМУВАННЯ ГЕНЕТИЧНИХ ПОНЯТЬ У ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ШЛЯХОМ ВИКОРИСТАННЯ СУЧАСНИХ ОСВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2024-4-11

Ключові слова:

здобувачі середньої освіти, біологія, генетика, генетичні поняття, сучасні освітні технології, LearningApps.org, педагогічний експеримент

Анотація

У статті уточнено сутнісні ознаки понять, зокрема: «загальнобіологічні поняття» – «наскрізні» поняття, що включають знання про біологічні закономірності, що відбуваються у природі та в живих організмах. Біологічні поняття є основою шкільних предметів, зокрема: «Біологія», «Біологія і екологія» та інтегрованих природничих курсів і основною формою знань і мислення здобувачів середньої освіти; «генетичні поняття» – спеціальні біологічні поняття, що формуються у межах розділу «Генетика». Розроблено методику формування генетичних понять в процесі вивчення теми: «Спадковість і мінливість». Запропоновано авторський «Генетичний тренажер» із використанням мережевого сервісу LearningApps.org, який складається із інтерактивних вправ, а саме: «Генетичні пазли», «Тепер я знаю!», «Ілюструємо поняття», «Я це розумію!», «Я це знаю!» тощо. Виокремлено рівні засвоєння генетичних понять старшокласниками із метою діагностики означеної якості, зокрема: високий (розуміння взаємозв’язків і відношень природи генетичних понять; уміння їх аналізувати, порівнювати й узагальнювати, потребу знаходити причинно-наслідкові зв’язки; уміння застосовувати їх у практичній діяльності за різних умов), середній (розуміння природи генетичних понять, володінням уміннями та навичками аналізу і порівняння відповідних генетичних знань, застосування їх у пізнавальних і практичних завданнях, встановлення зв’язків і відношень між поняттями), низький (репродуктивні знання генетичних понять, уміння і навички їх відтворення у контексті конкретного навчального змісту, здатність оперувати ними на основі формальних символів). Обґрунтовано й експериментально доведено ефективність запропонованої методики формування генетичних понять у процесі вивчення теми: «Спадковість і мінливість» відносно до традиційного навчання. За результатами проведеного діагностування зафіксовано, що в експериментальній групі прослідковуються такі відсоткові показники: високий рівень – +35,48%, середній рівень – +6,45%, низький рівень – -41,93. У контрольній групі значущих змін не спостерігалося.

Посилання

Біологія 6–9 класи: навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів. Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804. URL: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednyaosvita/navchalni-programi/navchalni-programi-5-9-klas

Біологія і екологія. 10–11 класи. Рівень стандарту. Навчальна програма для закладів загальної середньої освіти. Біологія і екологія: Нові навчальні програми для 10–11 класів закладів загальної середньої освіти (рівень стандарту, профільний рівень). Київ, 2018. С. 5–25.

Довгопола Л. І. Основи молекулярної біології і генетики: навчальний посібник для здобувачів вищої освіти за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), галузі знань 01 Освіта/Педагогіка. Переяслав: ФОП Домбровська Я. М., 2021. 177 с.

Дяченко Тетяна, Довгопола Людмила Формування генетичних понять у здобувачів профільної освіти в процесі вивчення теми: «Закономірності успадкування ознак». Проблеми та перспективи розвитку природничої освіти: збірник наукових праць / наук. ред. Ю. П. Шапран, укл. Л. І. Довгопола. Переяслав (Київ. обл.): Домбровська Я. М. 2023. С. 151–161.

Комарова О. В. Теорія і практика формування системи знань старшокласників із загальної біології: монографія. Кривий Ріг: Видавничий дім, 2017. 212 с.

Куликівська К. Л., Мельниченко Р. К. Формування біологічних понять при вивченні теми «Спадковість і мінливість». Реалізація наступності в природничій освіті: реалії та перспективи : збірник науково-методичних праць. 2018. С.139–141.

Логвіна-Бик Т. А. Педагогічне керівництво диференційованим навчанням учнів середніх і старших класів (на прикладі предметів біологічного циклу): автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук : спец. 13.00.01 Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова. Київ, 1999. 16 c.

Мироненко І. В. Загальнобіологічні поняття як складова сучасного курсу біології. Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 5. Педагогічні науки: реалії та перспективи. Вип. 53, 2016, С. 148–154.

Цуруль О. А. Формування в учнів біологічних понять: психолого-педагогічні засади та методичні особливості : навч.-метод. посібник. Київ : НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2004. 247 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-24

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 4 ТЕОРІЯ І МЕТОДИКА НАВЧАННЯ