МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПІДВИЩЕННЯ ЯКОСТІ СПОРТИВНОГО ВІДБОРУ В БАСКЕТБОЛЬНІ ГРУПИ ДЮСШ
DOI:
https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2024-4-17Ключові слова:
баскетбол, ДЮСШ, група, спортивний відбір, початкова підготовкаАнотація
У пропонованій статті досліджено організаційно-методичні засади спортивного відбору в баскетбольні групи ДЮСШ і сформульовано практичні рекомендації з підвищення якості такого відбору. Відзначено, що узагальнено він включає в себе як медико-біологічні, так і соціально-педагогічні аспекти, і повинен здійснюватися на основі методологічних принципів комплексного підходу, послідовності та вибірковості, діагностики здатності до навчання і подальшої спортивної підготовки. У статті надано загальну характеристику початкового відбору, в якому рекомендовано надавати перевагу організованому (плановому) і стандартизованому варіантам, але з наданням тренерам відносно широких повноважень щодо визначення рамок тестів на виявлення баскетбольних якостей. Особливу увагу приділено важливості застосування комплексного підходу до вибору ключових критеріїв відбору і показників, які можуть свідчити про наявність у дітей специфічних баскетбольних здібностей. У рамках такого підходу рекомендовано включати у структуру спортивного відбору агітаційну роботу, перегляд дітей у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, анамнез (попередню роботу з батьками й дітьми), діагностику ігрової діяльності (з використанням модельних тестів на основі рухливих ігор), інтересів і рівня домагань дітей, їх здібностей до ігрової взаємодії, а також медичну експертизу. Ступінь баскетбольної обдарованості може бути визначено за допомогою спеціальних баскетбольних модельних тестів, які запропоновано використовувати на додаток до діагностики ігрової діяльності. Також рекомендовано комплексно використовувати такі основні критерії початкового відбору як морфологічні особливості (довжина тіла, тип тілобудови та інші), рухові якості (швидкість бігу, координація рухів, вестибулярна стійкість, відчуття м’яча тощо) та психологічні особливості (емоційна стійкість, оперативне мислення, реакція прогнозування й т. д.). Серед основних засобів спортивного відбору в баскетбольні групи ДЮСШ відзначено антропометричні виміри, тести функціонального стану і фізичної підготовленості, засоби визначення здібностей до ігрової діяльності, ігрові тести на визначення ступеня обдарованості в баскетбольній грі.
Посилання
Баскетбол: навчальна програма для дитячо-юнацьких спортивних шкіл, спеціалізованих дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, шкіл вищої спортивної майстерності та спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю. Уклад.: Л. Ю. Поплавський, О. В. Маслова, М. М. Безмилов, О. О. Мітова, Є. В. Мурзін, О. А. Четвертак. Київ: Федерація баскетболу України, 2019. 166 с.
Безмилов М. М., Шинкарук О. А., Чжигон Ш. Особливості відбору баскетболістів на етапі спеціалізованої базової підготовки. Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві. 2020. № 2 (50). С. 93–102.
Білоконь В. П. Особливості спортивного відбору студентів-баскетболістів. Науковий часопис Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова. Серія 15: Науково-педагогічні проблеми фізичної культури (фізична культура і спорт). 2020. № 8 (128). С. 20–22.
Гацоева Л. С., Штура Д., Сисоєва Л. Початковий спортивний відбір у жіночому баскетболі. Актуальні проблеми юнацького спорту : матеріали ХІ Всеукраїнської наук.-практ. конференції (25–26 вересня 2014 р., м. Херсон). Херсон: ПП Вишемирський В. С., 2014. 266 с. С. 6–8.
Кафтанова Т. В., Булгаков О. І., Скалій Т. В. Методичні рекомендації до семінарських занять з дисципліни «Спортивно-педагогічне вдосконалення (баскетбол)» для І курсу. Житомир : Видавництво Житомирського державного університету ім. І. Франка, 2019. 44 с.
Мозговий О. І. Особливості раннього спортивного відбору, орієнтації і спортивної обдарованості юних спортсменів. Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. 2006. № 8. С. 63–66.
Павлова Т. В. Комплексна оцінка здібностей дітей при відборі в ігрові види спорту на етапі початкової підготовки : дис… канд. наук з фіз. виховання і спорту : 24.00.01 – Олімпійський та професійний спорт. Київ : Національний університет фізичного виховання і спорту України, 2011. 167 с.
Шинкарук О. А. Організаційні основи підготовки й відбору спортсменів на різних етапах багаторічного вдосконалення. Фізична культура, спорт та здоров’я нації : зб. наук. праць. 2015. Вип. 19. Т. 2. С. 458–464.