МОДЕЛЬ ПЕДАГОГІЧНОЇ СПІВПРАЦІ В УМОВАХ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ ЯК ВАЖЛИВИЙ ЧИННИК ФОРМУВАННЯ МОВЛЕННЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2023-2-8Ключові слова:
модель викладання, модель співпраці, початкова школа, інклюзивний клас, мовленнєва компетентністьАнотація
У статті розкрито питання щодо моделі співпраці вчителя й асистента вчителя у початковій школі у класах з інклюзивним навчанням з метою формування мовленнєвої компетентності. Сформульовано актуальність проблеми, мету та завдання дослідження. Метою статті стало з’ясування моделі педагогічної співпраці вчителя й асистента вчителя, спрямованої на формування у молодших школярів мовленнєвої компетентності в умовах інклюзивного навчання. Завданнями стали: визначення моделей співпраці асистента вчителя й вчителя у класах з інклюзивним навчанням та презентація власного бачення формування у дітей з ІП мовленнєвої компетентності. Формування мовленнєвої компетентності полягає у здатності слухати, сприймати й відтворювати інформацію, читати й розуміти текст, вести діалог, брати участь у дискусіях, переконувати й відстоювати свою точку зору, висловлювати власні думки, міркування, погляди в усній і письмовій формах. Проаналізовано сучасні наукові пошуки учених щодо моделей співпраці. З’ясовано, що дослідження спрямовані на визначення особливостей роботи з дітьми з ООП, з’ясування моделей, форм, методів співпраці Команди супроводу, вчителя й асистента вчителя у тому числі. Указано різні позиції щодо співпраці: педагогічна взаємодія між учителем та учнем, командна співпраця вчителя й асистента вчителя у класах з інклюзивним навчанням. Сформульоване власне бачення моделі педагогічної співпраці вчителя й асистента вчителя з метою формування у молодших школярів мовленнєвої компетентності в умовах інклюзивного навчання, яка включає інноваційні методи та засоби навчання, систему тренувальних вправ репродуктивного й творчо-продуктивного спрямування, корекційні завдання для забезпечення розвитку чотирьох видів мовленнєвої діяльності. Автор уважає, що це можна реалізувати у процесі створення педагогами спільного методичного портфоліо. Система завдань повинна розроблятися за рівнями: лексичний та орфоепічний, рівень словосполучення, речення, текстовий у двох напрямах ‒ діалогічному та монологічному.
Посилання
Андрощук О. Спільне викладання – оптимальний стиль побудови взаємовідносин в закладі з інклюзивною формою навчання. URL: http://dpsz2018.blogspot.com/2018/11/blog-post70.html.
Асистент учителя в інклюзивному класі: навчально-методичний посібник / Н.М. Дятленко, Н.З. Софій., О.В. Мартинчук та ін. ; під заг. ред. М.Ф. Войцехівського. Київ : ТОВ Видавничий дім «Плеяди», 2015. 172 с.
Голуб В., Голуб Н. Формування комунікативно-мовленнєвих умінь у дітей молодшого шкільного віку в умовах інклюзивного навчання. Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету. 2021. № 1. С. 171–182.
Грудинін Б.О. Педагогічна взаємодія: вимоги в контексті особистісно орієнтованої освітньої парадигми. Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології. 2014 № 5(39). С. 245–255.
Закон України. Про освіту. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text.
Колупаєва А.А. Навчання дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі : навчально-методичний посібник. Харків : Вид-во «Ранок», 2019. 304 с.
Нова українська школа: порадник для вчителя / Під заг. ред. Бібік Н.М. Київ : ТОВ «Видавничий дім «Плеяди», 2017. 206 с.
Організаційні засади діяльності асистента вчителя в інклюзивному класі : метод. посіб. / уклад.: О.В. Коган та ін. Харків : «Друкарня Мадрид», 2019. 110 с.
Пономарьова К. Формування мовленнєвої компетентності молодших школярів на уроках української мови. Початкова освіта. 2009. № 40. С. 3–5.
Прядко Л.О. Актуальні проблеми диференційованого викладання в інклюзивному навчальному закладі. Актуальні питання корекційної освіти (педагогічні науки): збірник наукових праць: вип. 7, у 2 т. / за ред. В.М. Синьова, О.В. Гаврилова. Кам’янець-Подільський : ПП Медобори-2006. Т. 1. 452 с. С. 340–348.
Стеблюк С.В., Хома О.М. Педагогічне портфоліо як методичний інструментарій у реалізації завдань мовно-літературної освітньої галузі початкової школи. Інноваційна педагогіка . Випуск 52. Т. 2. 2022. С. 50–53.