ПІДГОТОВКА МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ СПЕЦІАЛЬНОЇ ОСВІТИ ДО РОБОТИ ІЗ ДІТЬМИ З РОЗЛАДАМИ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2023-2-6

Ключові слова:

дитина з особливими освітніми потребами, розлади аутистичного спектру, дитиноцентризм, інклюзивне навчання

Анотація

У статті розкрито особливості підготовки майбутніх фахівців спеціальної освіти до навчання, виховання та розвитку дітей з розладами аутистичного спектру. Визначено, що аутизм формулюється як комплексний розлад, який впливає на соціальну взаємодію та поведінку особи. Основною ознакою його є відсутність або обмеженість спроможності встановлювати міжособистісні контакти та комунікувати з однолітками й дорослими. Сьогодні підготовка педагогічних кадрів до роботи з такою категорією дітей є на часі та актуальною. Метою статті є з’ясування специфіки підготовки майбутніх фахівців спеціальної освіти до роботи із дітьми з РАС, застосування інноваційних методів навчання на лекційно-практичних заняттях. Завдання дослідження: з’ясувати особливості підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю 016 Спеціальна освіта до роботи із дітьми з РАС, розкрити окремі інноваційні методи навчання у процесі вивчення дисципліни «Психолого-педагогічний супровід дітей з порушеннями аутистичного спектру в освітньому просторі». Методами дослідження стали аналіз, синтез, спостереження, узагальнення. Зазначено, що підготовка майбутніх фахівців спеціальної освіти до роботи із дітьми з особливими освітніми потребами здійснюється комплексно, ураховуючи різні нозології. В освітньому процесі за ОС бакалавра значна частина кредитів відводиться на засвоєння дисципліни «Психолого-педагогічний супровід дітей з порушеннями аутистичного спектру в освітньому просторі». Створено освітнє середовище професійної підготовки майбутніх фахівців спеціальної освіти до роботи з дітьми з ООП, що включає: лекційно-практичні заняття, педагогічну практику, роботу в науковому гуртку тощо. Здійснено опис окремих складових. Лекційно-практичний курс спрямований на формування інтегральної, загальних та спеціальних (фахових) компетентностей. Закцентовано увагу на лекційних заняттях, що передбачають застосування інноваційних методів викладання. Метод візуалізації став в основі проведення традиційної лекції, лекції «удвох», лекції-роздум та інш. Самостійна робота студентів включала пошуково-дослідницьку діяльність із виконанням проєктів різних видів. З’ясовано, що застосування інтерактивних технологій навчання на практичних заняттях дає можливість об’єднати студентів у групи й охопити для виконання значну частину завдань. З-поміж інноваційних методів: створення ментальних карт, «пошук інформації», «власна позиція», «педагогічний ланцюжок». Зазначено, що здобувачі вищої освіти засвоюють сучасні технології та методики роботи з дітьми з РАС: ABA (в основі принцип посилення бажаної поведінки та виключення небажаної через використання позитивних та негативних підсилювачів); TEACCH (використання піктограм, візуальних засобів, структурованості навколишнього середовища дитини); сенсорної інтеграції (покращення обробки сенсорної інформації й зниження гіпер- або гіпочутливості) та ін.

Посилання

Аль-Мраят О.Б. Особливості формування графо-моторних навичок у молодших школярів з аутизмом : автореф. дис…. кандидата психологічних наук зі спец.: 19.00.08. спеціальна психологія. Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. Київ, 2019. 21 с.

Мойсеєнко І. Теоретичні підходи до дослідження ознак аутизму в Україні. Інноваційна педагогіка. Випуск 10. Т. 1. 2019. С. 58–62

Освітня програма «Олігофренопедагогіка. Здоров’я людини» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта», ДВНЗ «УжНУ», 2022. URL: https:// www.uzhnu.edu.ua /uk/infocentre/get/47929

Про освіту. Закон України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text

Садова І. Особливості підготовки майбутнього вчителя до навчання дітей з особливими потребами в умовах інклюзивної освіти. Актуальні питання гуманітарних наук. Вип. 14, 2015. С. 313–318.

Скрипник Т.В. Феноменологія аутизму: Монографія. К. : Видавництво «Фенікс», 2010. 320 с.

Ярошинська О. О. Освітній простір вищого навчального закладу як континуум для проектування освітнього середовища професійної підготовки майбутніх фахівців. Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах. Вип. 35 (88). 2014. С. 558–567.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-18