ВІЗУАЛІЗАЦІЯ ІНФОРМАЦІЇ В ЛОГОПЕДІЇ: ПОТЕНЦІАЛ ІНТЕРАКТИВНОЇ ІНФОГРАФІКИ ДЛЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ З ПОРУШЕННЯМИ МОВЛЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2024-4-7Ключові слова:
інтерактивна інфографіка, порушення мовлення, дошкільники з загальним недорозвиненням мовлення, візуалізація інформації, діти з ЗНМАнотація
Стаття присвячена актуальній проблемі використання інтерактивної інфографіки в логопедичній роботі зі старшими дошкільниками, які мають порушення мовлення. Розглянуто особливості монологічного мовлення та його ключову роль у розвитку дитини, наголошуючи на важливості формування зв’язного мовлення для соціальної адаптації та когнітивного розвитку дошкільнят. У роботі ґрунтовно висвітлюється поняття інфографіки, її основні принципи та завдання в контексті корекційно-логопедичної роботи. Акцентовано увагу на перевагах візуалізації інформації, зокрема на її здатності підвищувати ефективність засвоєння матеріалу та стимулювати пізнавальну активність дітей. Стаття містить опис етапів створення інфографіки для дітей 5–7 років з порушеннями мовлення, що включає визначення ідеї, збір та обробку інформації, вибір типу інфографіки, компонування та розробку структури. Надано огляд популярних програм та онлайн-сервісів для розробки інфографіки, аналізуючи їх особливості та можливості застосування в логопедичній практиці. Особлива увага приділяється функціям інтерактивної інфографіки та її впливу на розвиток зв’язного мовлення, пам’яті, уваги та образного мислення дошкільників. Підкреслено, що використання інтерактивної інфографіки сприяє підвищенню мотивації дітей до навчання, робить корекційний процес більш захоплюючим та ефективним. У статті запропоновано поетапний алгоритм роботи з інтерактивною інфографікою в логопедичній практиці, який включає введення елементів схем та умовних позначень, використання візуальних картинок з текстом, застосування прийому від протилежного, навчання комбінування символів та самостійного пошуку образів. Наголошено на важливості адаптації цього підходу до вікових особливостей дітей та специфіки їх мовленнєвих порушень. Робота містить практичні рекомендації щодо впровадження технології інтерактивної інфографіки в освітній процес та підготовки педагогів до її використання.
Посилання
Брушневська І. М., Рібцун Ю. В. Комунікативний компонент мовленнєвої діяльності у дітей: діагностичний комплекс : навч.-метод. посіб. для роботи з дітьми із порушеннями мовлення. Запоріжжя : ТОВ «ЛІПС» ЛТД, 2020. 124 с
Вітюк В., Лякішева А. Інтелектуальні карти як засіб формування правописної компетентності майбутніх учителів початкової школи. Інформаційні технології і засоби навчання, 74 (6), 2019. 111–126.
Войтко В. Застосування основ мнемотехніки для корекції розвитку дітей з особливими освітніми потребами в педагогічній практиці вчителя-дефектолога Тетяни Лєонової. Розвиток професійної компетентності педагогічних працівників в умовах неперервної освіти: Науково-методичний вісник, 58, 2022. 443–457.
Курєнкова А. В. Інноваційні технології мовленнєвого розвитку дітей з ЗНМ в роботі вчителя-логопеда. Актуальні питання гуманітарних наук. 2023. Вип. 62. Том 2. С. 248–254.
Курєнкова А. В. Використання методів візуалізації в роботі з дітьми з тяжкими порушеннями мовлення. Inclusion and Diversity. 2023. С. 30–33.
Трикоз С., Овчарук О. (Ред.). Використання комп’ютерних технологій у навчанні дітей з порушеннями інтелектуального розвитку. Цифрова компетентність сучасного вчителя нової української школи : зб. матеріалів всеукр. наук.-практ. семінару. Київ : Інститут інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України, 2019. 99–100.
Цимбал-Слатвінська С. В. Проблеми дистанційного корекційно-розвиткового процесу: модифікація співпраці логопеда та батьків. Інноваційна педагогіка. Вип. 32. Т. 1. 2021. С. 23–26.
Черніченко Л. А. Модель підготовки майбутніх логопедів до інноваційної діяльності в умовах інклюзивної дошкільної освіти. Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету. Умань, 2020. Вип. 1 (5). С. 186 –174.
Шеремет М. К. Логопедія. Київ: Видавничій Дім «Слово», 2013. 672 с.