ФОРМУВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ СТАРШОКЛАСНИКІВ: СПОСОБИ «Я І МІЙ СВІТ»

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2024-4-9

Ключові слова:

виховання, екодія, екодіяльність, екологічна компетентність, екопроєкт, особистість, розвиток, старшокласники

Анотація

У статті розкрито специфіку використання способів «Я і мій світ»: «Мій вибір», «Мої бажання», «Моє ставлення», «Мої якості», «Mein», які працюють з екопроєктними кейсами «Екопростір України майбутнього», зокрема на прикладі екопроєкту, пов’язаного із проблемою збереження якісної питної води (екопроєктний кейс «Ліквідація екологічної небезпеки»), що сприяють формуванню екологічної компетентності старшокласників в контексті подолання екологічних наслідків війни в Україні. Для фіксації вибору способів учнями та педагогами обрано таблиці та надано коментарі до їх застосування; дані способи упроваджено у базових закладах освіти в ході формувального етапу наукового дослідження. Уточнено провідні поняття наукового дослідження: процес формування в учнів старших класів екологічної компетентності в контексті подолання екологічних наслідків війни, його компоненти, проєктно-дослідницька діяльність учнів старших класів, екодія старшокласника як прояв процесу творення у проєктно-орієнтованому освітньому середовищі, його екодіяльність. Розкрито зв’язки між розробленими та впровадженими в освітній процес способами формування екологічної компетентності старшокласників «Я і мій світ», які підкорені ідеї існування процесу творення, що має прояви в проєктно-дослідницькій діяльності, екодіях в житті людини задля забезпечення потреби населення України в екологічно чистому природному середовищі, її формування в сучасному шкільному соціумі, яку підтримує свідоме ставлення учнів та дорослих до проблем, що існують нині і зумовлюють своїм існування подальший вплив на екосистему українських земельних, повітряних, водних ресурсів. Загострено увагу на процесі творення, в якому учень є причиною виникнення нового, відродження вже існуючого; поряд із цим учень може бути причиною дій та вчинків ровесників або дорослих і власними екодіями формувати вже їхній процес творення; змісту процесу творення в екосистемі, який передбачає екодії, екодіяльність, яка спрямована на реальний наслідок – творення життя всього живого, що оточує учня сьогодні. Ураховано досвід здійснення дій та вчинків старшокласниками як підґрунтя до подальших екодій під час участі в екопроєктах. Розкрито процес спів дії дорослих та старшокласників в контексті індивідуальної рефлексії кожного учня.

Посилання

Бех І. Виховання особистості. Вибрані наукові праці. Том І. Чернівці. Букрек. 2015. С. 739–740.

Гринюк О., Формування екологічної складової наукової картини світу учнів та екологічної компетентності. URL: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/pdf (дата звернення 27.07.2024).

Кисельов М., Деркач В., Толстоухов А., та ін. Концептуальні виміри екологічної свідомості. К. : Парапан, 2003. 312 с.

Колонькова О. Формування екологічної компетентності старшокласників засобами дистанційної освіти. Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: зб. наук. праць. Кам’янець-Подільський, 2007. Вип. 10. Т. 1. С. 379–387.

Лук’янова Л. Екологічна компетентність майбутніх фахівців : навч.-метод. посібник. Київ–Ніжин, 2008. 243 с.

Пустовіт Г. Формування ціннісного ставлення до природи як етап розвитку творчої особистості. Педагогічні проблеми сільської школи. Збірник наук. праць. URL: https://library.udpu.edu.ua/library_files/psuh_pedagog_probl_silsk_shkolu/6/visnuk_25.pdf (дата звернення 27.07.2024).

Пустовіт Н. Особистісно орієнтовані технології екологічного виховання підлітків. Наукові записки. Серія: педагогіка і психологія. Випуск 5. Вінниця, 2001. С. 59–62.

Пустовіт Н., Пруцакова О., Руденко Л., Колонькова О. Формування екологічної компетентності школярів. Наук.-метод. посібник. К., 2008. 64 с.

Толочко С. Науково-методичні засади формування в старшокласників екологічної компетентності в умовах подолання екологічних наслідків війни. Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді, 2 (27). С. 224–242. URL: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/739821/1/46-Article%20Text-93-1-10-20240110%20%281%29.pdf (дата звернення 27.07.2024).

Совгіра С. Екологічна культура в аспекті освіти для сталого розвитку суспільства. Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету. В. 2., 2023. р. С. 17–24. URL: http://znp.udpu.edu.ua/article/view/282448 (дата звернення 27.07.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-24

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 4 ТЕОРІЯ І МЕТОДИКА НАВЧАННЯ