ПЕДАГОГІЧНА МОДЕЛЬ РОЗВИТКУ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ ОСВІТНІМИ ПРОЄКТАМИ МАЙБУТНІХ ВИКЛАДАЧІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2024-4-15Ключові слова:
майбутні викладачі, вища освіта, педагогічна модель, якість, освітній проєктАнотація
Стаття присвячена актуальній проблемі розробки педагогічної моделі розвитку управління якістю освітніми проєктами для майбутніх викладачів. Автор обґрунтовує актуальність дослідження, спираючись на сучасні тенденції в освіті, зокрема орієнтацію на компетентнісний підхід, важливість міждисциплінарності, та вимоги європейської інтеграції. У роботі здійснено ґрунтовний аналіз останніх наукових досліджень і публікацій вчених з питань педагогічного моделювання, професійної підготовки майбутніх викладачів та управління освітніми проєктами. Метою статті є розробка та наукове обґрунтування педагогічної моделі розвитку управління якістю освітніми проєктами майбутніх викладачів на основі концепції професійної підготовки педагогічних кадрів. У основній частині статті автор розкриває сутність поняття педагогічної моделі, спираючись на праці вітчизняних та зарубіжних дослідників. Пропонується авторське визначення «педагогічної моделі розвитку управління якістю освітніми проєктами майбутніх викладачів» як цілісної, структурованої системи теоретико-методологічних підходів, принципів, методів та засобів, спрямованої на формування відповідних компетентностей. Значна увага приділяється аналізу поняття якості освіти та управління якістю освітніх проєктів. Автор розглядає різні підходи до розуміння якості вищої освіти та наголошує на важливості впровадження системи управління якістю в закладах освіти. У статті представлено авторську педагогічну модель розвитку управління якістю освітніми проєктами майбутніх викладачів. Модель складається з шести взаємопов’язаних блоків: цільового, змістового, процесуального, технологічного, діагностично-результативного та блоку умов реалізації. Кожен блок детально описано та обґрунтовано його роль у загальній структурі моделі. Особливу увагу приділено умовам реалізації моделі, які включають інтеграцію концепції проєктного менеджменту в навчальні програми, застосування інтерактивних методів навчання, практичне застосування концепції управління якістю, організацію командної роботи студентів та використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Стаття має теоретичне та практичне значення для розвитку педагогічної науки та вдосконалення системи підготовки майбутніх викладачів. Запропонована модель може бути використана для розробки навчальних програм та курсів з управління якістю освітніх проєктів у закладах вищої освіти.
Посилання
Волкова Н. П., Тарнопольський О. Б. Моделювання професійної діяльності у викладанні навчальних дисциплін у вишах: монографія; за заг. та наук. ред. О. Б. Тарнопольського. Дніпропетровськ : Дніпропетровський університет імені Альфреда Нобеля. 2013. 228 с.
Кільова Г. О. Якість освіти як ключова категорія менеджменту освіти. Освіта та педагогічна наука. 2012. № 5–6 (154–155).
Кононец Н. Технологія освітнього проєкту як педагогічна технологія ресурсно-орієнтованого навчання. Витоки педагогічної майстерності. 2014. Випуск 14. С. 136–144.
Кузьмінська Ю. М. Модель управління креативністю та ризиками команд освітніх проєктів у сфері підвищення кваліфікації. Вісник Черкаського державного технологічного університету. Серія: Технічні науки. 2018. № 3. С. 42–49.
Михайлишин Г. Й., Кондур О. С. Педагогічне моделювання професійної підготовки управлінців з якості освіти. Освітній простір України. 2019. №15. С. 96–104.
Молчанюк О. В. Пальчик О. О. Проєктна діяльність – перспективна складова освітнього процесу. Вісник післядипломної освіти. Серія: Педагогічні науки.2021. Випуск 15(44). С. 206–219.
Опачко М.В. Моделювання професійної підготовки та діяльності. Навчально-методичний посібниr. Ужгород : УжНУ. 2016 – 86 с.
Придатко О. В. Освітні проєкти та програми як об’єкт проєктного менеджменту. Управління розвитком складних систем. 2015. Випуск 24. С. 42–48.
Якість освіти. Міністерство освіти і науки України. URL: https://mon.gov.ua/tag/yakist-osviti?&type=all&tag=якість%20освіти.
Harvey L., Green D. Defining quality. Assessment & Evaluation in Higher Education. 1993. № 18 (1). Р. 9–34.
Sallis E. Total quality management in education. Routledge. 2014. 176 р.