ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ ДІЛОВОГО МОВЛЕННЯ МЕДИЧНОГО ПРАЦІВНИКА
DOI:
https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2024-5-9Ключові слова:
медичний працівник, ділове мовлення, культура мовлення, професійна мова, спілкування.Анотація
У статті обґрунтовано важливість культури професійного мовлення медичного працівника для встановлення контакту та дружніх відносин з пацієнтами та колегами. Висвітлено, що медична професійна мова сформована та базується на нормах загальнолітературної мови: акцентуаційних, фонетичних, граматичних, лексико-стилістичних, що зафіксовані загальномовними словниками. З’ясовано, що обов’язок майбутнього лікаря полягає не лише в організації процесу лікування, а й у безпосередньому спілкуванні з пацієнтами, родичами, друзями та колегами хворих. Спілкування з пацієнтом це одна з найважливіших ознак у професії лікаря. Людина, яка приходить до лікаря, довіряє йому своє здоровʼя, своє життя, свій розум та свої почуття. Саме тому етика відносин між лікарем і пацієнтом або медсестрою та пацієнтом така важлива, адже роль «людини в білому халаті» та ступінь довіри, яку він викликає, можуть мати вирішальне значення для успіху лікування. У спілкуванні реалізується уся система ставлень людини до інших людей. Сучасна наука розглядає спілкування як обмін інформацією, взаємодію, сприймання людини людиною. Спілкування охоплює різні сфери соціальної взаємодії людей, зокрема професійну. Розглянуто важливі складові, умови та принципи що впливають на формування культури професійної мови лікарів (правильність, грамотність, змістовність, логічність, багатство мови, доречність та цілісність висловлювання, виразність та інтонація говоріння, самостійність та інші). Для повноцінного спілкування з пацієнтом лікар має мати необхідний словниковий запас і вміти правильно будувати речення, тобто доречно використовувати різноманітні мовні засоби, мовленнєві прийоми, етикетні форми, ефективні як при особистому спілкуванні, так і колективному під час спілкування з колегами та пацієнтами. Доведено, що слово у мовленні лікаря відіграє виключно важливу роль. Лікар має володіти культурою мови; тобто володіти нормами літературної мови на всіх мовних рівнях, в усній і писемній формі, уміння користуватися мовностилістичними засобами відповідно до умов і цілей спілкування, передаючи певний психокультурний контекст.
Посилання
Антисуржик: Вчимося ввічливо поводитися і правильно говорити. Посібник за ред. О. Сербенської. Львів: Світ. 1994. 152 с.
Берегова Г. Д. Формування культури мовлення студентів-аграрників в умовах нижньонаддніпрянських говірок: дис. … канд. пед. наук : 13.00.02. Херсонський державний університет. Херсон, 2002. 245 с.
Бруннер Ріхард. Мова лікаря та мова пацієнта. Праці НТШ. Медичні науки Том 54. № 2. 2018. С.16–25.
Гриценко Т.Б. Українська мова за професійним спрямуванням. Навч. пос. Київ: Центр учбової літератури, 2010. 624 с.
Гуменна І. Р. Комунікативна компетентність як одна зі складових професійної культури майбутніх лікарів. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Вип. 29. 2013. С. 42 – 45.
Зайцева І. В., Медвідь А. М. Культура фахового мовлення працівників податкової служби. Навчальний посібник. Ірпінь: Національний університет ДПС України, 2009. 304 с.
Лісовий М. І. Формування професійного мовлення майбутніх медичних працівників у вищих медичних навчальних закладах : дис. … кандидата пед. наук : 13.00.04 .Вінниця, 2006. 192 с.
Лучкіна Л. В. Формування мовленнєвої культури майбутніх учителів загальноосвітніх дисциплін: дис… канд. пед. наук. К., 2000. 232 с.
Мацько Л. Матимемо те, що зробимо. Дивослово. 2001. № 9. С.2–3.
Медвідь А. М. Спілкування в системі культури фахового мовлення медичних працівників. Практикум з ділової української мови. Київ: Здоров’я, 2002. 224 с.
Михалюк М. Українська мова професійного спілкування. Дивослово. 2004. №6. С. 33–38.
Момот В. М. Формування професійно зорієнтованого мовлення у студентів технікумів і коледжів технічного профілю: дис... канд. пед. наук. К., 2002. 185 с.
Романова Л. Я. Формування професійного функціонального мовлення учнів ліцею при вивченні економічних дисциплін: дис… канд. пед. наук. – К., 2000. 222 с.
Тоцька Н.Л. Формування професійно зумовленого мовлення студентів технічного ВНЗ (з технологічних спеціальностей легкої промисловості): дис… канд. пед. наук. Херсон, 2001. 215 с.
Туровська І. О. Формування професійної мовленнєвої компетентності майбутніх медичних працівників. chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/http://f.mcollege.rv.ua/images/metod_kabinet/komferemc/turovska.pdf
Шумовецька С.П. Формування мовної культури особистості у військовому вузі: дис... канд. пед. наук. Хмельницький, 1999. 167 с.