ТЕНДЕНЦІЇ СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ПЕДАГОГІЧНОЇ ДУМКИ В ЗАКАРПАТТІ ХІХ СТОЛІТТЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/ped-uzhnu/2023-1-5

Ключові слова:

педагогіка; історія педагогіки, педагогічні персоналії, Закарпаття

Анотація

Педагогічна думка Закарпаття, як унікального полікультурного та поліконфесійного регіону, в процесі свого історичного розвитку формувалася в умовах відстоювання права на рідномовну освіту, створювала власні педагогічні традиції, що враховували національно-культурні особливості краю та досягнення тогочасної європейської педагогіки. Мета дослідження – виявлення тенденцій становлення та розвитку педагогічної думки в Закарпатті ХІХ століття. Методи дослідження: пошуково-бібліографічний для вивчення бібліотечних каталогів, бібліографічних та довідникових видань з метою аналізу історико-педагогічного контексту становлення педагогічної науки в Закарпатті; класифікації та систематизації науково-літературних джерел для визначення джерельної бази і об’єктивних даних з проблеми дослідження; історико-географічний задля визначення впливу освітньої політики різних держав, до складу яких входили закарпатські землі, на процес розвитку педагогічної науки в краї; історико-біографічний з метою виявлення вкладу видатних педагогічних персоналій у розвиток педагогічної науки. Результати. Становлення та розвиток педагогічної думки в Закарпатті ХІХ століття позначене тенденціями активізації участі представників громадсько-політичних організацій та літературних діячів у поширенні освіти та шкільництва, проведення широкомасштабної просвітницької роботи з питань роз’яснення значимості освіти в житті людини; обгрунтування та втілення ідеї народності, культуровідповідності та національно-патріотичної спрямованості освітнього процесу (А. Добрянський, В. Довгович, О. Духнович, А. Кралицький, М. Лучкай, І. Раковський, А. Репай, І. Сільвай, Є. Фенцик, І. Чургович та ін.); обстоювання права на рідномовне навчання та відкриття шкіл з русинською мовою навчання (А. Добрянський, В. Довгович, О. Духнович, А. Кралицький, М. Лучкай, І. Раковський, А. Репай, Є. Фенцик та ін.); піднесення ролі вчителя у формуванні особистості вихованців, удосконалення професійної підготовки вчителів для народних шкіл (О. Духнович, М. Лучкай, А. Репай, Є. Фенцик, І. Чургович та ін.); духовно-релігійна (О. Духнович, І. Сільвай, І. Чургович та ін.), морально-етична (О. Духнович, А. Кралицький, О. Павлович, І. Сільвай та ін.), естетична та трудова спрямованість (О. Духнович, А. Репай, Є. Фенцик та ін.) освітнього процесу в народних школах; інтенсифікація підручникотворчої діяльності (О. Духнович, А. Кралицький, О. Павлович, А. Репай, Є. Фенцик та ін.). Провідним педагогом-теоретиком другої половини ХІХ століття став Олександр Духнович – автор першого посібника з педагогіки для вчителів народних шкіл не тільки в Закарпатті, але й у Західній Україні.

Посилання

Бондар А., Чума А. Українська школа Закарпаття та Східній Словаччині (Історичний нарис). Част. 1. Пряшів : Видання ЦК Культурного Союзу Українських трудящих в ЧССР, 1967. 167 с.

Гомоннай В.В. Антологія педагогічної думки Закарпаття (XIX–XX ст.). Ужгород : Закарпаття, 1992. 286 с.

Духнович А. Народная педагогия в пользу училищь и учителей сельских. Львів,1857. 91 с.

Лелекач М.М. Нові причинки до політичної діяльності Адольфа Добрянського. Науковий збірник товариства «Просвіта». Роч. XIII–XIV. Ужгород, 1938.

Педагогічна енциклопедія Закарпаття. Том І. А-Н. Ужгород : Карпати, 2021. 512 с.

Фізеші О.Й. Розвиток початкових шкіл Закарпаття в контексті освітніх законів Австро-Угорщини. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. 2014. Вип. 34. 225 с. С. 197–200.

Химинець В.В., Стрічик П.П., Качур Б.М., Талапканич М.І. Освіта Закарпаття: Монографія. Ужгород : Карпати; Інформаційно-видавничий центр ЗІППО, 2009. 464 с.

A Pallas Nagy lexikona. Az összes ismeretek enciklpédiája. Tizenhat kötetben. XIV kötet. Budapest, Pallas irodalmi és nyomdai részvénytársaság, 1897. 1116 old.

1868. évi XXXVIII. Törvénycikk a népiskolai közoktatás tárgyában. URL: http:// www.1000ev.hu/index.php?a=3&param=5360 (дата звернення: 10.01.2023 р.).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-16